DESPRE NOI

Funda┼úia Hospice Angelus Moldova este o organiza┼úie non-guvernamental─â, apolitic─â, non-profit, ├«nfiin┼úat─â ┼či ├«nregistrat─â la Ministerul Justi┼úiei cu num─ârul 1504 la data de 29 august 2000.

FFMS Angelus Moldova este principalul furnizor de ├Ängrijiri Paliative (├ÄP) din ╚Ťar─â ╚Öi acord─â servicii medico-sociale gratuite, de ├«nalt─â calitate, pentru pacien╚Ťii cu maladii incurabile progresive, avansate, cu prognostic limitat de via╚Ť─â sub 12 luni, inclusiv copii.
Misiunea noastr─â┬áeste ├«mbun─ât─â╚Ťirea calit─â╚Ťii vie╚Ťii bolnavilor de cancer ╚Öi de alte maladii incurabile prin sprijin medical, social ╚Öi psiho-emo╚Ťional oferit de c─âtre echipele noastre medicale ce efectueaz─â vizite la domiciliul pacien╚Ťilor.

├Än cadrul FFMS Angelus Moldova credem c─â fiecare pacient are dreptul la ├«ngrijirea ╚Öi sus╚Ťinerea necesar─â, indiferent de v├órst─â, sex, etnie, religie ╚Öi statut social.
Echipa medical─â Hospice Angelus presteaz─â servicii de ├«ngrijire paliativ─â copiilor ╚Öi adul╚Ťilor care sufer─â de boli incurabile, inclusiv de cancer ├«n stadii progresive sau avansate, ├«n raza municipiilor Chi╚Öin─âu ╚Öi B─âl╚Ťi.

Viziunea noastr─â┬áeste ca to┼úi pacien┼úii cu boli avansate ┼či incurabile s─â beneficieze de servicii calitative de ├«ngrijire paliativ─â.

Serviciile noastre de baz─â:

• Servicii de ├«ngrijire paliativ─â la domiciliu destinate adul╚Ťilor
  • Servicii de ├«ngrijire paliativ─â la domiciliu destinate copiilor
  • Servicii de ├«ngrijire paliativ─â pediatric─â, oferite ├«n sta╚Ťionar (Centrul de ├Ängrijiri Paliative┬áCasa Angelus)
  • Stomaterapie
  • Servicii de protezare mamar─â
  • Servicii de asisten╚Ť─â social─â

Anual de serviciile noastre beneficiaz─â peste 2500 de pacien╚Ťi.

├Än prezent echipele funda╚Ťiei acord─â servicii de ├«ngrijiri paliative ├«n or. Chi╚Öin─âu ╚Öi B─âl╚Ťi ╚Öi servicii ├«n sta╚Ťionar ├«n cadrul Centrului de ├Ängrijiri Paliative Pediatrice┬áCasaAngelus┬á(s.Isacova, r-nul Orhei).┬áServiciile acordate de speciali╚Ötii funda╚Ťiei sunt gratuite ╚Öi oferite necondi╚Ťionat bolnavilor ╚Öi familiilor acestora, indiferent de condi╚Ťia material─â, starea social─â ╚Öi mediul din care provin pacien╚Ťii.

Alte activităţi

• Organizarea ┼či extinderea serviciului hospice ├«n Republica Moldova;
  • Aplicarea ┼či promovarea principiilor de ├«ngrijire paliativ─â conform recomand─ârilor Organiza┼úiei Mondiale a S─ân─ât─â┼úii;
  • Instruirea profesioni┼čtilor din sistemul medical ├«n domeniul ├«ngrijirilor paliative;
  • Promovarea principiilor de caritate ├«n societate;
  • Promovarea sentimentului de responsabilitate civic─â ┼či comunitar─â;
  • Reabilitarea grupurilor de femei afectate de cancerul mamar.

Funda┼úia Filantropic─â Medico-Social─â┬áAngelus Moldova┬áeste membru al Asocia┼úiilor Na┼úionale ┼či Interna┼úionale:

• 2001: Membru al Asocia┼úiei Na┼úionale pentru ├Ängrijire Paliativ─â
  • 2001: Membru al Asocia┼úiei Europene pentru ├Ängrijire Paliativ─â ├«n Europa de Est
  • 2003: Membru al Grupului de Lucru pentru ├Ängrijire Paliativ─â ├«n Europa de Est

FFMS┬áAngelus Moldova┬áeste acreditat─â de Consiliul Na╚Ťional de Evaluare ╚Öi Acreditare ├«n S─ân─âtate. Certificat de utilitate public─â din 10 martie 2017.

ECHIPA NOASTR─é

DESPRE NOI

Serviciile noastre de baz─â:

• Servicii de ├«ngrijire paliativ─â la domiciliu destinate adul╚Ťilor
  • Servicii de ├«ngrijire paliativ─â la domiciliu destinate copiilor
  • Stomaterapie
  • Servicii de protezare mamar─â
  • Servicii de asisten╚Ť─â social─â

Anual de serviciile noastre beneficiaz─â peste 2500 de pacien╚Ťi.

Alte activităţi

• Organizarea ┼či extinderea serviciului hospice ├«n Republica Moldova;
  • Promovarea principiilor de caritate ├«n societate;
  • Promovarea sentimentului de responsabilitate civic─â ┼či comunitar─â;
  • Reabilitarea grupurilor de femei afectate de cancerul mamar.

• 2001: Membru al Asocia┼úiei Na┼úionale pentru ├Ängrijire Paliativ─â

ECHIPA NOASTR─é