CINE SUNTEM

Fundaţia Hospice Angelus Moldova este o organizaţie non-guvernamentală, apolitică, non-profit, înfiinţată şi înregistrată la Ministerul Justiţiei cu numărul 1504 la data de 29 august 2000.

Fundația Hospice Angelus Moldova este principalul furnizor de Îngrijiri Paliative (ÎP)  specializate din țară și acordă servicii medico-sociale gratuite, de înaltă calitate, pentru copiii  cu boli amenințătoare de viață.

Viziunea noastră este ca toți pacienții  să fie tratați cu respect și demnitate până la ultima clipă, indiferent de vârstă, sex, etnie, religie și statut social.

În prezent, Hospice Angelus Moldova asigură cu servicii de ÎP  în unitatea cu paturi în Centrul de ÎP Pediatrice “Casa Angelus” situat în satul Isacova, raionul Orhei. Serviciile prestate de specialiștii noștri sunt gratuite și oferite necondiționat pacienților și familiilor lor, excluzând criteriile descriminatorii ce țin de condiția materială, socială și a mediului de trai.

Serviciile de bază:

• Servicii de ÎP pediatrică, oferite în unitatea cu patruri, Centrul de ÎP Pediatrice “Casa Angelus”;

Anual de serviciile noastre beneficiază circa 200 de pacienți.

Alte activități:

• Organizarea şi extinderea serviciului hospice în Republica Moldova;
  • Aplicarea şi promovarea principiilor de ÎP conform recomandărilor Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii;
  • Instruirea profesioniştilor din sistemul medical în domeniul ÎP;
  • Promovarea principiilor de caritate în societate;
  • Promovarea sentimentului de responsabilitate civică şi comunitară.

FUNDAŢIA HOSPICE ANGELUS MOLDOVA ESTE MEMBRU AL ASOCIAŢIILOR NAŢIONALE ŞI INTERNAŢIONALE:

• 2001: Membru al Asociaţiei Naţionale de Tratament Paliativ
  • 2001: Membru al Asociaţiei Europene pentru Îngrijire Paliativă în Europa de Est
  • 2003: Membru al Grupului de Lucru pentru Îngrijire Paliativă în Europa de Est

Fundația Hospice Angelus Moldova este acreditată de Consiliul Național de Evaluare și Acreditare în Sănătate. Certificat de utilitate publică din 01 iunie 2022.

ECHIPA NOASTRĂ